ANIMALS
FUNNY
INSPIRING
LIFESTYLE
NEWS
PARENTING
RELATIONSHIPS
SCIENCE AND NATURE
WHOLESOME
WORK
Contact Us Privacy Policy Cookie Policy
© GOOD Worldwide Inc. All Rights Reserved.

Woman explains why the cost of living crisis is getting out of hand and making it hard to get by

A woman emphasizes just how frustrating the cost of living crisis is becoming, revealing how difficult it is to make ends meet.

Woman explains why the cost of living crisis is getting out of hand and making it hard to get by
Cover Image Source: TikTok | @blaire_allison

The economy continues to become harsher with each day, making life difficult for everybody. People are feeling the financial strain of paying bills and buying groceries, which is deeply frustrating, to say the least. TikTok content creator Blaire Allison (@blaire_allison) shared a video sometime back about how people should be able to admit that the world was screwed up at the moment. The video is captioned, "You shouldn't be comfortable with the cost of being alive right now. And if you don't like this content, scroll on."

Image Source: TikTok | @blaire_allison
Image Source: TikTok | @blaire_allison

Allison starts the video by saying how people should be able to admit how insane prices are regardless of their own situations at home. She says, "You should be able to admit that going to the grocery store right now is depressing." She further added how prices in the real estate market for renting or owning a home were absurd. The woman reiterates how admitting to it had nothing to do with a person's situation in life.

Image Source: TikTok | @blaire_allison
Image Source: TikTok | @blaire_allison

She says, "You know what? It sucks that right now, to buy a decent 12-pack of toilet paper that doesn't scrape my a** when I wipe costs $16." Allison also shared how a gallon of milk was now priced at $4. She pointed out how this living situation was far from ideal and how it was causing more people to live in worrying amounts of debt. The situation is so bad that people voluntarily choose not to have kids or a family simply because they cannot afford to do it.

Image Source: TikTok | @blaire_allison
Image Source: TikTok | @blaire_allison

The woman repeats how a person's background had little to do with the problem and, how more people should openly address the problem and the fact that something needs to change. Allison stated that she would continue to point out these problems even if people didn't like hearing about them. She concluded by saying, "Clearly, some people care because a lot of people follow me. So bye."

 

Image Source: TikTok | @meoshianotmoesha
Image Source: TikTok | @meoshianotmoesha

 

Image Source: TikTok | @kt8019
Image Source: TikTok | @kt8019

The woman's rant resonated with viewers and they shared how they coped with life in the comments section. @ghostygirl1313 said, "The prices aren't fair. I've given up nails, makeup, hair, basically ANYTHING that's not a need." @karelane159 shared, "My husband had to get a second job, and I had to leave my teaching job for a better-paying job just so we could pay the mortgage and eat." It's really sad to see the state of things in the world right now.

Image Source: TikTok/@fmsmith319
Image Source: TikTok | @fmsmith319

Freddie Smith shared a video on TikTok talking about how his family's grocery bill came out to a shocking $1200. Smith shared what the family bought every three days to spend $100: "So, every three days, we'll go shopping for ground beef, ground turkey and salmon. We pair that for dinner with a vegetable and salad and we also pick up lunch meat." He points out how the bill came out to $50 in the produce section alone over the course of three days.

Image Source: TikTok/@fmsmith319
Image Source: TikTok | @fmsmith319

Adding to this, the family needed other basic food items, such as snacks and beverages, which increased the bill even further. He explains, "Then we also need coffee. We'll need tea. We'll need paper plates, aluminum foil, hand soap, and dish soap. On the weekends, we might grab a bottle of wine. We might grab a piece of cake or a snack like popcorn. Or a little beef jerky or frozen pizza." All of which contributed to a $1200 grocery bill. His clip started a debate on the impact of inflation on the cost of living. 

More Stories on Upworthy