ANIMALS
FUNNY
INSPIRING
LIFESTYLE
NEWS
PARENTING
RELATIONSHIPS
SCIENCE AND NATURE
WHOLESOME
WORK
Contact Us Privacy Policy Cookie Policy
© GOOD Worldwide Inc. All Rights Reserved.

Here are 25 practical tips from frugal people who have mastered the art of saving money

We have an entire list of frugal living tips and tricks that will help you cut down your grocery bill by $5 on each shopping trip.

Here are 25 practical tips from frugal people who have mastered the art of saving money
Cover Image Source: Reddit

Editor's note: This article was originally published on April 14, 2023. It has since been updated.

As the price of daily grocery items and sundries continues to rise, being frugal has become a necessity. There has been a lot of chatter about exactly why inflation is relatively high, not only in the United States but globally. While some blame the pandemic, others blame the supply chain and the government. Many factors have put us in the position we are in today, and there is no solution to how to get out of this. To an average or minimum-wage earner, it is a never-ending nightmare, so we figured we would take a crack at it by looking into some frugal ways that might help you save an extra buck or reevaluate your expenses.

Because if you want to be frugal with your finances, then you need to understand how to up your frugality by having an overall strategy and not just hunting for the newest way to shave $1.50 off your next grocery bill. This stuff is life-changing because being shrewd with your frugal efforts means you will get to where you want to go with your money and with your life. Being a frugal person means making the most out of all of your resources at hand. It’s learning how to use what you’ve got most efficiently so that you can fully utilize your buck. We have an entire list of frugal living tips and tricks that will help you cut down your grocery bill by $5 on each shopping trip.

1. I’m an avid reader and have saved over $8k using the library this year

Image Source: Reddit / u/More_Ice_8092
Image Source: Reddit / u/More_Ice_8092

 

2.  Some of our harvests were saved for winter. What started as a hobby has become a necessity.

Image Source: Reddit / u/spiraloutkeepgoing42
Image Source: Reddit / u/spiraloutkeepgoing42

 

3. The perks of having a connection to a local egg farm.

 

Image Source: Reddit / u/Dandan419
Image Source: Reddit / u/Dandan419

 

4. Mom always said “Don’t waste your money on stupid books!” so here’s my collection of fully thrifted/donated stupid books

Image Source: Reddit / u/SanguineStars
Image Source: Reddit /u/SanguineStars

 

5. I needed something to hold my shampoo/conditioner bars, so I made this with chopsticks and leftovers.

Image Source: Reddit / u/dorkass-loser
Image Source: Reddit / u/dorkass-loser

 

6. My lesson for today: check prices carefully! We found these in the regular meat section today and the price was honored!

Image Source: Reddit / u/moonshot214
Image Source: Reddit / u/moonshot214

 

7. We get our kids to design labels for homemade preserves to give away as gifts at Christmas

 

Image Source: Reddit / u/spiraloutkeepgoing42
Image Source: Reddit / u/spiraloutkeepgoing42

 

8. Replaced luggage wheels for 13 bucks

 

Image Source: Reddit / u/pingpingmoe
Image Source: Reddit /u/pingpingmoe

 

9. 30 pounds of bananas

Image Source: Reddit / u/bethany_katherine
Image Source: Reddit / u/bethany_katherine

 

10. I had so much fun making these Cartoon gift wrapping! Inspired by the Borderlands videogame

Image Source: Reddit / u/jijiopas
Image Source: Reddit / u/jijiopas

 

11. $8 worth of food at my local discount grocery yesterday

Image Source: Reddit / u/bugzrcool
Image Source: Reddit /u/bugzrcool

 

12. Made my own Swiffer pads with my brother's old sweatpants

Image Source: Reddit / u/UnderproofedBaguette
Image Source: Reddit / u/UnderproofedBaguette

 

13. 13 “empty” lotion bottles clam-shelled produced 36oz that would normally be tossed. I can’t be the only one out there, right?

Image Source: Reddit / u/ArmyVetRN
Image Source: Reddit / u/ArmyVetRN

 

14. Cutting open the makeup tube to use it all. Had about 10 days' worth left.

Image Source: Reddit / u/Skipping_Shadow
Image Source: Reddit /u/Skipping_Shadow

 

15. Neighbor threw this awesome chair to the curb. One screw fixed the tilt problem!

Image Source: Reddit / u/38DDs_Please
Image Source: Reddit / u/38DDs_Please

 

16. My dryer has been doing laundry flawlessly since it was made in 1976.

Image Source: Reddit / u/Justinschmustin
Image Source: Reddit / u/Justinschmustin

 

17. Just an example of the right place right time these normally go for around 9-10 dollars a pound in my area but they had just switched to new packaging and marked the old label down to 99 cents at my local Kroger.

Image Source: Reddit / u/sometimes-its-edwind
Image Source: Reddit / u/sometimes-its-edwind

 

18. $30 total thanks to the “too good to go” app. Plenty of baked goods for the whole family and the rest will be frozen

Image Source: Reddit / u/XpensivPasta
Image Source: Reddit / u/XpensivPasta

 

19. 4 months ago, I planted some sprouted potatoes in a small pot on my balcony. Here's my first harvest!

Image Source: Reddit / u/aeline136
Image Source: Reddit / u/aeline136

 

20. I love the library most because it saves money

Image Source: Reddit / u/_Phantom_Queen
Image Source: Reddit / u/_Phantom_Queen

 

21. Put those butter wrappers to good use and grease your baking dishes with the butter left stuck to the wrapper. You might be surprised how little can go a long way.

Image Source: Reddit / u/katydidkat
Image Source: Reddit / u/katydidkat

 

22. Made professional-looking candles from babybel wax and old tuna cans

Image Source: Reddit / u/deathwishdave
Image Source: Reddit / u/deathwishdave

 

23. I don’t know who needs to hear this but mason jars will perfectly preserve your berries for several weeks

Image Source: Reddit / u/ip_address_freely
Image Source: Reddit /u/ip_address_freely

 

24.  My freebie fire pit! Made from bricks I got on FB marketplace.

Image Source: Reddit / u/dobsco
Image Source: Reddit / u/dobsco

 

25. U-pick farms are a great way to get very inexpensive produce! 22lbs for $22 and we'll make enough jam for a couple of years.

Image Source: Reddit / u/dsuff
Image Source: Reddit /u/dsuff

More Stories on Upworthy